DestekTeknik Servis


Bilgisayar dünyasında arızalar "donanımsal" ve "yazılımsal" olmak üzere iki başlık altında toplanabilir. "Donanımsal" arızalar genellikle şebeke elektriğindeki düzensiz akımlar yüzünden gerçekleşebileceği gibi kullanıcı hatasından da kaynaklanabilir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarımızı kullanırken aniden kapandığını düşünelim ve yeniden açmaya çalıştığımızda elektrik gelmediğini görüyoruz. Elektrik voltajındaki bir dengesizlik yüzünden bilgisayardaki güç kaynağı zarar görmüş olabilir buda cihazın çalışmasını engeller.

Bir diğer arıza tipi ise "yazılımsal" olandır. Buna örnek vermek gerekirse internet sitelerinde dolaşırken sürekli olarak isteğimiz dışında bir sürü sayfa açılıyor diyelim. Bu sayfaları ne kadar kapatırsak kapatalım tekrar tekrar açılıyorsa buda zararlı yazılım(lar)ın bilgisayara bulaştığını gösterir. Yazılımsal arızaların büyük bir nedeni kullanıcı hatasıdır.

Unutulmaması gereken ise her iki arıza tipide birbiriyle ilişkilidir. Yani kötü amaçlı bir program bilgisayarının donanımını bozabileceği gibi donanımsal bir arızada yazılıma zarar verebilir. İşte bu noktada bilgisayardaki arızanın gerçek nedeni doğru teşhis ile uzman teknisyenler tarafından tespit edilmelidir. Aksi takdirde çözüldüğü sanılan arızalar kullanıcılarda maddi ve manevi zarara yol açar. Serven.NET olarak bizler arızanın çözülmesinde ki asıl başarının arıza tespit olduğunu biliyoruz.